Veremle Savaş Sözleri

Veremle Savaş Sözleri

Diğer adı tüberküloz olan verem hastalığı binlerce var olan bir mikrop ile varlığını korumaktadır. Kötü yanı ise bu mikrop yaş ve sosyal statü tanımadan herkese bulaşabilen bir virüstür.  Bütün vücutta hastalığa sebep olacak bir virüstür fakat daha çok akciğerlerde görülür. Organlara ciddi hasarlar verir ve tedavisi yapılmadığı takdirde ölüme götürecek kadar tehlikeli olabilir. Tedavi sonucunda şifa bulunur. Fakat erken teşhis ve tedavi hasta için oldukça önemli bir değer taşır. Zamanında müdahale edildiği zaman hastalarda iyileşme süreci kalıcıdır. Dünyada bütün kıtalar da rastlayacağınız bu hastalık  bulaşıcıdır ve tek mikrop ile ciddi hasarlar bırakan tek hastalık olarak da varlığını gösterir. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü için Acil Durum ilanı olan bir yeri vardır. Dünyada bu hastalık önemli bir yerde  olduğu için veremle savaş tüm insanlar için önemli bir yer işgal eder.

Ne söz dinler ne de saz,
Bundan iyi şey olamaz.
Yemeğe etmemeli naz,
Veremle savaş için.

Pott hastalığı kamburluga neden olabilir, deri ve böbrekleri etkileyebilir. Böbrek üstü bezi tüberküloz ‘u, bu bezin işlevini bozup Addison hastalığına neden olur ; Jane Austen ‘ın yaşamına son veren muhtemelen bu hastalıktır. .

Alkol, veremin en yakın dostudur.

Verem denilen mikrop
Düşmanıdır insanın,
Yolları var elbette
Veremden korunmanın

Depresyon zengin hastalığı kızım! Bize gelmez. Biz kanser oluruz, verem oluruz, ülser oluruz…

Temizlik ve beslenme
Önde gelen tedbirdir,
İyi beslen temiz ol.
Bu en güzel tedbirdir.

Güneş girmeyen eve doktor girer.

Yararlanıp güneşten
Sakın her tür mikroptan,
Temiz hava bol gıda
Korur seni mikroptan.

..otopsilerde akciğerlerde beyaz zerrecik topağı görüldüğünden, verem zamanla insanın kanını donduran “Beyaz Veba” adıyla anılır oldu.

İyi bakıp kendine
Al her türlü önlemi,
Verem denilen illete
Esir etme kendini.

Güneş ve temiz hava, verem mikrobunun düşmanıdır.

Bir kayıba verdiğimiz en doğal tepki olan yas bile istenmiyor artık. Çünkü “verem olmak üretimi düşürür”. Çünkü ilaçlara yeni kullanım alanları açılmalıdır.

Hasta yatan ölmez eceli yeten ölür.

Bol spor yapmalıyız,
hep sağlıklı olmalıyız,
bir de düzenli beslen,
temiz hava almalıyız.

Yakın tarihimiz boyunca insanların ölümüne yol açmış başlıca hastalıklar -çiçek hastalığı, grip, verem, sıtma, veba, kızamık ve kolera- hayvan hastalıklarının evrimleşmiş halidir, işin tuhaf tarafı bizim salgın hastalıklarımızın çoğunun nedeni olan mikropların büyük bir kısmı artık neredeyse yalnızca insanlarda görülür.

İyi bir sağlık varlıklı olmaktan değerlidir.

verem zayıflatır seni,
sapsarı yapar seni,
ateş öksürük yapar,
iştahsız yapar seni.

Gazete kitap gibi ferdî dehanın mahsulü ve muayyen zümrelerin münakaşasına terkedilmiş hususi karakterde bir içtimaî organ değildir. Gazete, halkın malıdır ve bu sebepten halkın ruh ve vicdan selametini sağlayıcı olması lâzımdır. Bugün memlekette verem ve sinir hastalıkları gibi salgın halinde bir gazete hastalığı da vardır. Bunun sebebi de, içtimaî münasebetlerin yetersizliği, tabii heyecan kaynaklarının yokluğu ve bir de hayat nizamına karşı duyulan emniyetsizliktir.

İnsanlardan insanlara, hayvanlardan insanlara geçen bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olan vereme, halk arasında “ince hastalık” denir. Tıptaki adı, “TÜBERKÜLOZ”dur. Mikrobunu, bir Alman doktor olan “ROBERT KOCH” bulmuştur. Bu yüzden verem mikrobuna “Koch Basili” denir.

İnsan veremli doğmaz, doğduktan sonra verem mikrobunu başkalarından alır.

“Kalbi verem olanlar örneğin; yaşamadan ölmeye başlarlar.”

Meyve ve Sebze Vücudun En büyük Sağlık Deposudur.

Verem mikropları, zayıf insan vücuduna kolaylıkla yerleşir. Kısa sürede vücutta yayılır. İnsan sağlığını tehlikeye sokar. Verem hastalığı, vücutta ilerlemiş duruma geldikten sonra tedavisi çok güç yapılır. İleri vakalarda tedavi de iyi sonuç vermez.

25 yaşında verem yüzünden ölen genç şair, yaşasaydı İngiliz Edebiyatının ikinci Shakespeare’i olabilirdi diyor çoğu kişi…

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi

“Ne tuhaftır ki, kadınların gerçekten bütün varlıklarıyla tutuldukları erkekler genellikle ‘güvenilmez’ çıkarlar; dalgalı saçları, yakışıklı yüzü, piyanonun tuşlarına tanrının dudakları gibi dokunan ince uzun parmakları, kralların karşısında bile bir nebze taviz vermediği kibriyle bütün Avrupa’yı kendine âşık eden Lizst, hayatını bir orospuya adayacak biri değildi, o ‘konteslerin’ erkeğiydi, verem olan sevgilisinden hastalık kapmaktan korkup ‘Döndüğümde seni İstanbul’a götüreceğim,’ diyerek kaçtı.”

Şunu hiç unutmamak gerekir; verem sinsi bir hastalıktır, zayıf vücutları bulunca, hemen oraya yerleşir ve çoğalır. Bunun için dengeli beslenmeye çok dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı bir köylü olmak, hasta bir imparator olmaktan iyidir.

Yavşak, bit yavrusu demek. Argodaki kullanımını nasıl tarif edebilirim: Sözünün eri olmayan, murayilik yapan, işine geldiği gibi konuşan, bedel ödemeyen, sorumluluk almayan, kıblesi; izanı bulunmayan kişi. Yine argodan gidersek, “harbi”nin veya “delikanlının” tersi.
Yıllardır en korktuğum hastalıklardan biri budur. Yavşaklık bir virüstür; grip gibi kalabalık ortamlarda yayılır, verem gibi karanlık mekanları sever, frengi gibi cinsel yollardan bulaşır, kanser gibi kararlı bir şekilde sizi ele geçirir. Yavşaklık en çok mavra yoluyla geçer. Yavşak insanlarla bir arada olursanız yavşak oluverirsiniz.

İnsanlara en faydalı ve yakın olan ineklerimizin sütünden verem hastalığının kolaylıkla insanlara geçtiğini unutmayalım. O halde hayvanlarımızın özellikle ineklerimizin sağlıklı olması, veremle savaş zincirinin bir halkasıdır. Sütleri kaynatmadan içmeyelim. Pastörize edilmiş sütler, çok sağlıklı ve besleyicidir.
Sağlıklıyım Demek istiyorsan içki ve Sigaradan uzak durmalısın.

Zavallı büyükannemiz genç yaşında verem olarak eski Beylerbeyi Sarayı’nda hava tebdilindeyken ölmüştü. Nahif vücudu ile 3 evlat sahibi olması ve arada da bazı kayıpların olması onu bu hastalığa mağlup etmişti.

Milletimizin güçlü olması, sağlıklı insanlarla gerçekleşir. “Sağlam kafa, sağlam vücutta olur.” sözünü de unutmayalım. Sağlıklı ve planlı yaşamayı alışkanlık haline getirelim.

Sağlık gibi dost,hastalık gibi düşman,çocuk sevgisi gibi,açlık gibi acı yoktur

Aslında tokalaşınca verem bulaşmaz. Birazcık sevgi bulaşır, o da unutunca geçer.

Sağlıklı Bir vücut Kötülüklere Karşı Katı Olandır.

Çok sağlıklı olmalı,
Veremle savaş için.
Hep neşeyle dolmalı,
Veremle savaş için.

Temiz hava bol güneş al, veremden uzak kal.

Temiz hava almalı,
Tabiata doymalı,
İyi gıda almalı,
Veremle savaş için.

Veremi bilgi ve sürekli eğitim yener.

Mikrobundan kaçmalı,
Pencereyi açmalı,
Eve ışık saçmalı,
Veremle savaş için

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ