Kadir gecesi alametleri – belirtileri

Kadir gecesi alametleri – belirtileri

 

Kadir Gecesi :
Kadir Gecesi “nin tam günü aslında bilinmiyor. Hadislerde bu kıymetli gecenin bir takım alametleri sıralanıyor ve Ramazan“ın son 10 gününde aranması tavsiye ediliyor. Dini alimler Kadir Gecesinin Ramazan ayı içinde ne zaman olduğunu anlamak için şu tarifi yapıyorlar;

Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Kadir Gecesi “nin ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar.

Kadir Gecesi “nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmuştur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatır: Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu değildi, tatlı ve hoş idi.

–İmam–ı Şa’rani hazretleri, kendi Kadir Gecesi keşfini bildirmiş ve (Ramazan, pazar günü başlarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Salı başlarsa 27. gece, perşembe başlarsa 25., cumartesi başlarsa 23., pazartesi başlarsa 21., çarşamba başlarsa 19., cuma başlarsa 17. gecedir) buyurmuştur.

–Ebül Hasan Harkani de Kadir Gecesi alemetini şöyle anlatıyor: Büluğ çağımdan beri Kadir gecesini hiç kaçırmadım. Ramazan ayının ilk günü pazar günü başladığında, Kadir gecesi 29. gece olurdu. Pazartesi günü başladığında, 21. gece olurdu. Salı günü başladığında, 27. gece, çarşamba günü başladığında, 19. gece, perşembe günü başladığında, 25. gece, cuma günü başladığında, 17. gece, cumartesi günü başladığında, 23. gece olurdu.

Kadir Gecesi “nin önemi Kur–anı Kerim“in indirildiği gece olmasından ileri gelir. Kadir Suresi “nde bu gece için “Bin aydan hayırlıdır“ denilerek ne kadar önemli bir gece olduğu anlatılmıştır. Kadir Gecesi“nde melekler yeryüzüne iner.

[reklam2]

Hazreti Muhammed Kadir Gecesi “nin fazileti ve önemi hakkında şöyle buyurmuştur:

“Kim ki, faziletine inanarak ve mükâfatını Allah“tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.“

KADİR SURESİ“NDE KADİR GECESİ ŞÖYLE ANLATILIR?
“Biz onu Kadir gecesi indirdik. Kadir gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîr sûresi, 1–5) “Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhân sûresi, 3)

KADİR GECESİ İBADETLERİ PEYGAMBERİMİZ NE YAPARDI?
Allah Resulü (sas) bu geceyle ilgili olarak bizlere şunları söyler: “Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir Gecesi“nde kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.” buyurur.
Demek ki, bu geceyi değerlendirmenin birinci şartı kalkmak, yani gafletle geçirmemektir. Allah Resulü (sas) namaz kılmış, Kur“an okumuş, dua ve tefekkürde bulunmuştur.
Yine Allah Resulü (sas): “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan ondan nasibini almıştır.” buyurur.

 

kadir-gecesi-belirtileri

 

 

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ