Malcolm X Sözleri

Malcolm X Sözleri

Müslüman olan Amerikalı bir siyahidir. Başlarda müslüman değildir fakat daha sonra müslüman olduğunda Malik El Şahbaz adını almıştır. Aslında oldukça zor bir hayat ile başlamıştır. Yaşadığı dönem siyasilere karşı ağır şartların olduğu dönemlerdir. Avukat olmak istemesine rağmen sistemin ona sunduğu bu yolda istediği hedef imkansızdır. Her siyahi gibi o dönemde suçlara bulaşmış ve hapse düşmüştür. 10 yıllık bir süreçten sonra ise hapishanedeki tüm kitapları okuyarak farklı biri olmuştur. Daha sonra müslüman olmuş ve bir gruba dahil olmuştur. Malcolm X konuşmaları ilk zamanlar nefret sözleri içermekteydi. Daha sonrasında ise beraber olduğu grupla zıtlıklar yaşayarak ayrılma kararı almıştır. Hacca gittiği dönem değişmiş ve Sünni olmuştur. Bu izlenimle beraber ırkçılık tutumunu bırakmış ve artık beyazlardan nefret etmediğini söylemiştir. Malcolm X sözleri muhafazakar bir çok kişinin paylaşabileceği bir içeriğe sahiptir. Kendisi Amerika da önemli bir kitlenin öncüsü olmuş daha sonrasında ise bir suikast sonucu hayata veda etmiştir.

Eğer sen, sana ait bir şeyi elde etmek için onun peşinden koşuyorsan, seni engelleyen herkes, kim olursa olsun suçludur.

Gerçekle yüz yüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

‘İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.

Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.

Ben her insanın insan yerine konulması gerektiğine inanıyorum; yani beyaz olarak, siyah olarak, kahverengi ya da kırmızı olarak değil; ancak ve ancak insan olarak görmek gerekir insanı. Zaten asıl itibariyle bütün insanlığı tek bir aile olarak kabul ettikten sonra, siyah-beyaz kaynaşması ve ya siyah-beyaz evlenmeleri diye bir problem kalmayacaktır ortada. O zaman mesele , sadece bir insanın başka bir insanla evlenmesinden, bir insanın başka insanlarla bir arada yaşamasından ibaret olacaktır.

‘Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki, eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.

Benim dinim benim kişisel konumdur. O benim kişisel hayatımı, kişisel ahlakımı yönetir. Ve benim dinsel felsefem, benimle inandığım Tanrı arasındadır; aynen diğerlerinin dinsel felsefesinin onlar ve Tanrı arasında olduğu gibi. Ve bu en iyi olan yoldur.

En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır.

‘İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.’

Beyaz adam savaştı, biz öldük.

Bugünün hızlı dünyasında tefekküre ya da derin düşünceye yer yok.Bir mahkumun iyiye kullanabileceği bol vakti oluyor. Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir. İnsan iyiye teşvik edilirse hapishanede hayatını değiştirebilir.

Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir.

İyi siyah veya iyi beyaz olmak gibi bir durum yoktur. İyi veya kötü insanlar vardır.

Doğulu Müslümanların gerçek İslam’ı anlatma konusundaki gevşeklikleri, hatta suskunlukları öyle bir bilgi boşluğu doğurmuştu ki Batı’da, bir din istismarcısı çıkıp halkımızı yanlış yola sürükleyebilmişti.

Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lûgatınızdan çıkarın.

Eğitim, gelecek için geçiş iznimiz. Çünkü gelecek, ona bugünden hazırlananların olacaktır.

Dinlemesini bilmekte bir sanattır

Eğer, dikkatli olmazsanız, gazeteler, mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise çok sevmenizi sağlar.

Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir yere gitmiyorsun.

İster kurşun atıyor olun, ister oy atıyor olun, hedefinizi iyi seçmelisiniz; kuklayı değil ,kuklacıyı vurmalısınız

İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.

İnsan hayatta başka birinin, özellikle aynı meslekten olan birinin kendisinden daha başarılı olduğunu görürse, bilmelidir ki o adam kendisinin yapmadığı bir şeyler yapmaktadır.

Bunu söylerken üzülüyorum ama ne yapayım işte, en sevmediğim ders matematikti. Bunun nedeni üzerinde çok düşünmüşümdür. Bunun nedeni, olsa olsa matematiğin tartışmaya hiç mahal bırakmamasıydı, başka bir neden gelmiyor aklıma. Bir yerde yanlış yapmışsanız, orada artık her şey bitiyordu.

O’nun mücadelesi sadece zencilerin değil bütün insanlığın hikayesidir

Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti ve başka hiçbir şeyi vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın!

Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz.

Bu takdirde, şan Allah’a özgüdür. Benim olan tek şeyse, günahlarımdır…

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Bize şiddet uygulamayanlara karşı biz de şiddet uygulamayız.

Ölenin değil , öldürenin kaybettiği bir hikaye bu.

Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.

Bir müslüman olarak yeryüzünden Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

Malcom X’ in zaman konusunda fanatikliğe varan bir yanılgısı olduğunu bilmiyordum. Bir defasında bana, ” Benim hiç tahammül edemediğim kimseler, saat kullanmayan kimselerdir, çünkü bu tip insanlar zamanın farkında olmazlar, ” demişti.

Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Susmak, konuşmak, dinlemek ve okumak…
Dinlemesini bilmek de bir sanattır.

Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir

Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Ne zaman birinin özgürlük istediğini söylediğini duyduğunuzda, ama sonraki nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya onu almak yolunda yapılmasına inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur. Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında herşeyi yapacaktır.

Kendi güçsüz kişiliğinden başka nedir seni gerçeklerden kuşkulandıran?

Özgürlüğü elde etmenin tek yolu dünyadaki diğer tüm ezilmiş halkları tanımaktan geçer: Brezilya, Venezuella, Haiti, Küba ve evet Küba halkının kan kardeşleriyiz bizler.

Bana bir kapitalist gösterin, ben de size bir kan emici göstereyim.

Çevirmesini bilene dünyada herşey iştir.

Zaman şehitlik zamanıdır, ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.

Amerika, İslam’ı anlamaya muhtaç. Çünkü bu din, ırk sorununu söküp atan dindir.

BD ikide birde SD’ye ”Bak senin için neler neler yapmaktayım!” demeye pek meraklıdır.Hayır! Bizim için neler yaptığına değil , bize neler yaptığına bak sen

Müslümanlara göre; fazla dünyeviyim; diğerlerine göre; fazla dindarım… Militanlara göre, fazla ılımlıyım; ılımlılara göre, fazla militanım.

Özgürlük savunmasındaki güç, zorbalık ve zulüm namına kullanılan güçten büyüktür. Çünkü güç, gerçek güç, bizim aksiyon, uzlaşmaz aksiyon üreten inancımızdan gelir.

Büyüklerin çocuklardan alacağı bir ders vardır; başarısızlığa uğramaktan uyanmamak, toparlanıp bir daha denemek. Ama büyükler olarak bizim çoğumuz öylesine korkak, öylesine çekingen, öylesine temkinli ve bu yüzdende öylesine içine kapanık ve öylesine yüreksiziz ki, bir çok insanın başarısızlığa uğramasının nedeni işte bundan başka birşey değildir. Orta yaşlıların pek çoğu başarısızlıktan kendilerini emekliye ayırmışlardır çoktan.

Demokrasi ikiyüzlülüktür; Eğer demokrasi özgürlükse neden bizim insanlarımız özgür değil. Eğer demokrasi adaletse neden biz adalete sahip değiliz. Eğer demokrasi eşitlikse neden biz eşitliğe sahip değiliz.  Demokrasi ikiyüzlülüktür…

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ