Anneler Günü Sözleri

Anneler Günü Sözleri

Hayatta sizi ayakta tutan tek bir insan vardır. Güvenle sırtınızı dayarsınız. Daha siz dünyaya gelmeden tüm bağlarınız kurulmuştur, başlamadan karşılıksız bir güven duygusu kurulmuştur. Ömrünüzün sonuna kadar sizi taşıyan kutsal bir varlıktır. Bu yüzden bu özel insanı hatırlamak için sadece bir günü değil her günü benimsemek ve bunun bilincinde olmak önemlidir. Çünkü bizim için emek çaba sarf eden bu duygusal bağımızın temelini oluşturan duyguya sıkıca sarılıp vefalı davranarak kalplerini kazanmalıyız ve kırmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü hayatın temeli ve hediyenin en güzeli burada saklıdır. Sadece anneler günü değil her günlerinde onların varlılığının bizim içine ne anlama geldiğini onlara ifade etmeliyiz.

Annem varsa her şey yolunda demektir.

Senin yemeklerini yemediğim bir dünya hayal edemiyorum.

Bir gün değil hayatımın her günü ve her anında olan can bağım.

Annem varsa her şeye çözüm bulurum.

Önümde uzanan yolu görebiliyordum. Yoksuldum ve yoksul kalacaktım. Para değildi özellikle istediğim. Bilmiyordum ne istediğimi. Hayır, biliyordum. Saklanabileceğim, saklanıp hiçbir şey yapmak zorunda kalmayacağım bir yer istiyordum. Bir şey olma düşüncesi beni korkutmakla kalmıyor, hasta ediyordu. Avukat, danışman, mühendis veya benzer bir şey olmayı düşünmek bile olanaksızdı benim için. Evlenmek, çocuk sahibi olmak, aile kurumunun kafesine girmek. Her sabah aynı işe gidip akşam dönmek. Olanaksızdı. Aile pikniklerine katılmak, Noel, 4 Temmuz, İşçi Bayramı, anneler günü… Bu tür şeylere katlanmak için mi dünyaya geliyorduk?

– Seni bir gün değil her canım yandığında, başım sıkıştığında seni çağırıyorum. Sesimi duyan tek insan sensin. Anneler günün kutlu olsun anneciğim.

Allah-ı kadın programlarındaki hocalardan öğrenmeye çalışan annelerimize, AnnelerGünü’nde kur’an-ı Kerim alasım geliyor. Kılıfsız, hemen açıp okunsun diye.

– Annem senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum.

… ve zamandan bana
zenci gözlü menekşeler getirirdin sen, ellerin elit
ellerin hiç kutlanmamış bir anneler günü…
Oysa ben o papatyaları sevdim, kırlarda kör olduğum
çağlarda

– Sen evimizin kraliçesi, başımızın tacısın.. en aziz varlığımız. Anneler günün kutlu olsun annem.

Biz evimizde öyle Anneler Günü filan bilmezdik. Farkında bile olmazdık.Ama anamın sıcacık göğsüne sığındığım her gün,benim için Anneler Günü’ydü.

– Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı, kuş olsa, çiçek olsa, gündüz olsa, kırılmaz mı? Acıdan bir sap menekşenin boynu bu kez dağlar doğursun beni anne. Sen de ılık bir yağmur ol durmadan yağ kanayan yerlerime. Anneler günün kutlu olsun canım annem.- Benim için herşeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesine.. Anneler günün kutlu olsun Anneciğim.

Böyle özel günlere oldu bitti karşıyımdır. Anneler Günü, Babalar Günü… Anası babası olanlar yılın 364 günü onları arayıp sormadan yan gelip yatacak da, o tek günde günahlarının vebalini ödeyecek… Geçiniz!
Ya anası babası öbür dünyaya göç etmiş olanlar? Ya parçalanmış ailelerin çocukları?
Böylesi günler işkenceden başka nedir onlar için?

– Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım dinmiyor ya da sevgim coşuyor… Anneler günün kutlu olsun.

Akşam ülkelerindeki anneler kızlarına yaş günü hediyesi olarak silikonu hoş görebilir. Sabah ülkelerindeki analarsa kızlarının çeyizine beyaz kefeni yakıştırırlar. Silikon nefse düşkünlüğü, beşerliği; çeyizdeki beyaz kefen ölümü, bilgeliği yansıtır. Silikon cazibeli bir altın, beyaz kefen dünyayla ahret arasında şeffaf bir cam. Güneş batarken mi yeryüzü altın rengine boyanır, doğarken mi? Derililer neden kızıldırlar? Yüzsüzler neden beyaz? Yaz(g)nın nedeni var mıdır acaba? Ya şiirin? Peki soru’’nun? Zygmunt Bauman’a göre ‘’Ölüm aklın en büyük yenilgisidir.’’ Peki, ya silikon neyin yenilgisi? Ölüm dedik, akıl kılıcını attı. Silikon dedik, akıl; kılıcını göğsümüze sapladı. Modern zaman, beşerlerin göstermelik şişirme isyanlarına kılıcını saplıyor ve onların göğüslerinin kabarmasını sağlıyor. Göğüsler kabardıkça sükûtun yerini kargaşa, gürültü, patırtı, kavga alıyor.

– Eğer bana gözlerinle değil de kalbinle bakmış olsaydın, seni ne kadar sevdiğimi çok iyi anlardın…Anneler günün kutlu olsun. Dünyada kimseyi seni sevdiğim kadar sevemem, bağlanamam. Anneler günün kutlu olsun canım annem.

Anneler günü ne demek?
Bu, dikilir dikilmez meyve veren sihirli bir ağaç gibi, cemiyet tarlasında kendini göstermesi ile boy atması bir olan yabancı, suni yapmacıklı ve taklit bir adettir.
Türk, garplı gibi anasını senede bir gün hatırlamaz.Bizde, yılın üç yüz altmış beş günühep analarımızın günüdür.
Yaşlılığında anasını huzur evine atan garplı, ya postahanelerde hazır bekleyen telgrafın altına imzasını koyarak adresine yollar veya en kabadayısı, bir hediye ile anasının karşısında şöyle bir çakıp geçer.
Türk’ün anası gençliğinde, ihtiyarlığında, sağlığında, hastalığında evladını baş ucunda hazır ve nazır bulur. O, evin bereketidir, baştacıdır.

– Anneciğim benim, hüznümü sevince dönüştüren tek insansın. Anneler günü kutlu olsun -bitanem.

Silah satmak için savaşı, ilâç satmak için kanseri kışkırtanları. Silâh tacirleri, savaş tanrıları. Makineli. Muhrip. Atom bombası. Yetmez. Kitle imha silâhları.
Kimse etmedi insanın insana ettiğini. Bir değil üç değil beş değil, bütün ateşleri söndürebilecekken elinden geleni ardına koyanları.
Merhametten ve insanlıktan yana ne varsa modern çağ elveda’ları.
Hepsi de hepsi de Havva’nın çocukları.
Şimdi söyleyin bana, “He’nin iki gözü iki çeşme”,
Havva’nın anneler günü kutlu olsun mu?

– Anne kelimesi bile yetiyor insana.Huzuru veriyor sevgiyi şevkati.Allah kimseyi annesiz koymasın.Canım annem Anneler günün kutlu olsun.

“Okulun bahçesini kat ettim. Tel örgünün yanında tek başına büyüyen bir palmiye ağacı vardı. Kökünün etrafındaki toprak tazeydi, daha önce görmediğim genç bir ağaç. Durup ağacı inceledim. Ağacın dibinde bronz bir plaket vardı. Şöyle yazıyordu üzerinde: AnnelerGünü Anısına Banning Lisesi Öğrencileri Tarafından Dikilmiştir.”

– Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olman dünyadaki en büyük şansım, iyi ki varsın. Anneler günün kutlu olsun.

Bana uymaz arkadaşım! Böyle özel günlere oldum bittim karşıyımdır zaten. Neymiş o öyle; Anneler Günü, Babalar Günü… Anası babası olan, 364 gün yan gelip yatacak da, o tek günde günahlarının vebali ödeyecek… Geçiniz!

– Senin kucağın, senin merhametin beni yaşama bağlıyor sevgili anneciğim. Anneler günün kutlu olsun..

Gene ithal malı bir anneler gününün, bizim için yüz kızartıcı alışkanlığı ile karşı karşıya bulunuyoruz.
Anneler günü de ne demek?
Bu, dikilir dikilmez meyve veren sihirli bir ağaç gibi, cemiyet tarlasında kendini göstermesi ile boy atması bir olan yabancı, sun’î yapmacıklı ve taklit bir adettir.
Türk, garplı gibi, anasını senede bir gün hatırlamaz. Bizde, yılın üç yüz altmış beş günühep analarımızın günüdür.

– Kuzey rüzgarı da esse, kopsa da fırtına, sığınacağım tek liman sensin annem. Hakkını nasıl öderim.. Başımı dizlerine koymaya geldim.

“Jakie pazartesi günü okuldaydı. Kimse mum meselesiyle ilgili bir şey sormadı ona. Herkes biliyordu zaten. Cenazeye katılan anneler çocuklara anlatmıştı. Herkes Jakie’ye çok iyi davrandı, cenaze kalkalı daha iki gün olmuştu.

– Gökyüzünden bir yıldız kayar, dilek tutarız. Annem gözlerini kapar bütün dilekleri benim içindir. Ellerinden öperim.

-Hesap makinesi ülkemize 1960 da girdi.
-İlk kadın tiyatrocu Afife Jale.
-İlk renkli film Muhsin Ertuğrulun çektiği 1953 deki Halıcı Kız.
-İlk kadın yazarımız Fatma Aliye.
-İlk Türk futbolcu Fuat Hüsnü Kayacan dır.
-İlk kavuğu Sultan 1.Bayezid taktı.
-İlk anneler günü 1955 yılında kutlandı.

Ben minik bir bebektim sen tüm şefkatinle beni koruyan melek kahramanım.

– Bütün acılar üstüme yağınca sen bana açılan şemsiyesin annem.. Seni çok seviyorum.

Bir dönem gurbette o “Sevgililer Günü” yanlızlığını bizzat tecrübe ettim.
Okyanusun ortasında susuzluk çekmek gibi bir şeydi.
Parka tahterevallisinin karşı kefesini dolduracak arkadaş bekleyen bir çocuk hüznü…
Öksüzlere özgü bir “Anneler Günü”…

Hayatın anlamı senin varlığının Allah tarafından bana armağan edilmesidir.

– Her şeye değer senin sonsuz sevgin.. Annem…Seni çok arıyorum.. Çok özledim. Anneler günün kutlu olsun biricik meleğim

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ