Robin Sharma Sözleri

Robin Sharma Sözleri

Hint kökenlerine sahip olan Kanada doğumlu kişisel gelişim alanında uzmanlık kazanmış biridir. Liderlik uzmanlığı yapmaktadır ve şuan 13 kitabı bulunmaktadır. Sahip olduğu bu kitaplar 60 ülkede yayımlanmış ve 70 dile çevrilmiştir. Anne ve babası İndia bölgesinin yerlileri iken Yazar, Kanada da bulunan doğu kesimde büyümüştür. Burada Nova Scotia’nın başkenti olan Halifax’ ta bulunmuştur. Bu bölgede yer alan Dalhousie Law okulundan mezun olmuştur. Bulunduğu alanlar dışında hukuk eğitimi almıştır. Liderlik konusunda dünyadaki önemli uzmanlar arasında yer almaktadır. Eserleri bir çok ülküde yayınladığı için ünü artmıştır. Aynı zamanda Ulusarası Liderlik şirketinde yöneticidir. Büyük firmalara hizmet veren Sharma’nın okuyucu kitlesi de oldukça geniştir. Bir çok ünlü ve kraliyet ailesi, sporcu tarafından takipçisi bulunmaktadır.

Yaşamın, sonuçta tamamen seçimlerden ibaret olduğunu düşündüm. Birinin kaderi yaptığı seçimlerle belirleniyor…

Günlük tutun…Unutmayın eğer yaşamınız üzerinde düşünülmeye değerse,yazılmaya da değer demektir.

Yaşamın büyük zevklerinin peşinde koşmakla o kadar meşguldüm ki, küçük mutlulukların tümünü elimden kaçırdım.

Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın

Mutlu olduğumuz için gülmeyiz. Güldüğümüz için mutlu oluruz

Çok küçük şeyler bile fark yaratabilir.

Kişi dünyaya bir baktığında kokladığında dokusunu hissettiğinde ve onunla baş başa kaldığında dünyanın o kadar da dayanılmaz bir yer olmadığı görülür.

Kendi çocuklarının ilk adımlarını kaçırmışsan, başarı basamaklarını çıkmanın ne anlamı var? Bir evi tasarlamaya vaktin olmamışsa, apartmandaki en büyük daireye sahip olmuşsun ne işe yarar? Çocukların babalarını tanımıyorsa, tüm ülkede sıkı bir avukat olarak tanınmanın ne anlamı var ?

Amaçlarına ve hedefine giden yolda ilerlerken eğlenmeyi ihmal etme. Hiçbir zaman geçmişte yaşadıklarından pişmanlık duyma.

Tutulmayan sözler dünyasında yaşıyoruz.İnsanların sözlerini hafife aldıkları bir zamanda yaşıyoruz.

Korkularını fethettiğinde yaşamı fethedersin.

Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin. Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin. Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin. Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.

Karakterinizi yeniden yapılandırmak,ilişkinizi şekillendirmek veya hayatınızda devrim yaratmak için bütün yapmanız gereken doğru kitaptan doğru düşünceyi almaktır.İyi bir kitap yaşam şeklinizi değiştirebilir.

Düşlerim ve kabuslarım vardı. Düşlerim için kabuslarımın üstesinden geldim.

Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmeyecektir..

Bunu babam, “John, ölüm döşeğindeyken isteyeceğin şey asla ofisinde biraz daha fazla zaman geçirmiş olmak olmayacak” sözleriyle en iyi şekilde ifade etmişti.

“Acı; güçlü bir öğretmendir. Acının üstesinden gelebilmek için önce onu yaşamam gerekiyordu.”

Hepimiz burada özel bir nedenle bulunuyoruz. Geçmişinin esiri olmayı bırak. Geleceğinin mimarı ol.

”Geçmiş bir mezardır, hayatını bir mezarda yaşamanın anlamı yok. Her son, yeni bir başlangıcın işaretidir. Ya da başka bir ifadeyle, gözünü dikiz aynasından ayırmassan, hayatta hiç ilerleyemezsin.”

İnsanlık çok ilerledi; artık görünmüyor.

“Meşgul olmak yeterli değildir, karıncalar da meşguldür. Asıl sorun neyle bu derece meşgul olduğunuzdur.”

“Ama tıpkı bu bardak gibi sen de kendi fikirlerinle dolmuş görünüyorsun. Şimdi daha fazlasını nasıl alabilirsin, ilk bardağı boşaltmadan?”

Arkadaşlar yaşama espri, heyecan ve güzellik katar. Eski bir arkadaşla karnına ağrı girecek kadar gülmekten daha çok canlılık veren bir şey yoktur. Kendini üstün görmeye başladığında arkadaşların seni alçak gönüllü yapar. Kendini fazla ciddiye aldığında arkadaşların seni güldürür. Yaşam karşına küçük engellerinden birini çıkardığında ve işler göründüğünden kötü gittiğinde iyi arkadaşların yardım için oradadır.

Zihin kalene sinsice girip yerleşmiş zayıf düşüncelere karşı savaş. Sonunda onlar istenmediklerini anlayacak ve varlıkları hoş karşılanmayan konuklar gibi kaleyi terk edecektir.

Yaşam benim için küçük bir mum değildir. O elimde tuttuğum muhteşem bir meşale gibi ve onu gelecek nesillere geçirmeden önce olabildiğince çok ışık saçmasını istiyorum.

”Sevmek zaman ayırmaktır,
Boş zamanları doldurmak değil…”

Büyük bir amaçtan, sıradışı bir fikirden etkilendiğinizde tüm düşünceleriniz zincirlerini koparır; zihniniz sınırlarını aşar, bilinciniz her yönde genişler ve kendinizi yeni, mükemmel ve şaşırtıcı bir dünyada bulursunuz. Uyuyan güçler, yetenekler ve beceriler canlanır ve her zaman hayal ettiğinizden daha iyi biri olduğunuzu keşfedersiniz.”

Yaşamımızı öyle geçirmeliyiz ki öldüğümüzde biz mutlu iken dünya ağlamalı.

Başarısızlıktan asla korkma, başarısızlık senin arkadaşındır.

Görüşünüz, yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır.

İkimizin arasında öyle bir kimya vardı ki, havada neredeyse elektrik çıtırtıları duyuluyordu.

Her şey olup bittiğinde, ne kazandıysan kazan, kaç yazlık evin olursa olsun, garajında kaç otomobil beklerse beklesin, yaşam kaliten yaşama yaptığın katkıyla belirlenecektir.

Gereksinim dediğin şeyleri azaltmadıkça asla tatmin olamazsın. Las Vegas’ta rulet masasının başında şanslı rakamın geleceği ümidiyle hep ‘sadece bir tur daha’ deyip bekleyen kumarbaz gibi olursun. Hep sahibi olduğundan daha fazlasını istesin. Bu şekilde nasıl mutlu olabilirsin ki?

“Olabileceğim, ama asla olmadığım kişi olmak isterdim,”

Unutmayin korkunun öbür tarafında özgürlük vardır.

Yaşayan hiç bir şey kendi başına, sadece kendisi için yaşamaz.

Yorgunluk büyük ölçüde zihnin bir yaratısıdır. Yönelim ve düşleri olmadan yaşayan insanların yaşamına yorgunluk hükmeder.

Hayatınıza giren herkesin öğretecek bir dersi, anlatacak bir hikâyesi vardır.

Köklü kitaplar sizi dünyanın en yaratıcı en zeki en ilham veren insanlarıyla birleştirebilir.Eğer bugün okumadıysanız bugün gerçekten yaşamamış sayılırsınız.

Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmez. Zamanı erken yaşlardan itibaren akıllıca kullananlar zengin, üretken ve doyuma ulaştıkları bir yaşamla ödüllendirilir.

Hayat sana bazen istediklerini vermez. Ama ihtiyacin olan herşeyi verir.

Size bir tek şey söyleyeyim: Kırılmıştım.

Julian ile daha çok zaman geçirdikçe onun kendini daha derine gömmeye çalıştığını görebiliyordum. Bir tür ölüm arzusu duyar gibiydi. Hiçbir şey onu tatmin etmiyordu.

Hindistan’da eski bir deyiş vardır; ‘Bizler spiritüel bir deneyim yaşayan insanlar değiliz. Biz insani deneyim yaşayan spiritüel varlıklarız.’ Ben şimdi evrendeki rolümü anlıyorum. Ne olduğumu görüyorum, Artık dünyada değilim. Dünya benim.

Daha huzurlu ve anlamlı bir yaşam sürmek istiyorsan, daha huzurlu ve anlamlı şeyler düşünmelisin.

Hayatta bir tek başarısızlık vardır, o da denememektir…

Acı bile mükemmel bir öğretmendir… Acının üstesinden gelmek için önce onu yaşaman gerekir. Başka bir deyişle bir dağın zirvesinde olmanın keyfini önce eteklerinde yürümeden nasıl yaşayabilirsin.

Yaşamda komik olan ne, biliyor musun?” “Söyle.” “Çoğu kimse gerçekten neyi istediğini ve bunu nasıl elde edeceğini anladığında artık çok geç olmuştur. ‘Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse’ deyişi o kadar doğru ki.

Doğru nefes almak doğru yaşamaktır.

Mutluluğun sırrı basit: Yapmayı gerçekten sevdiğin şeyin ne olduğunu bul ve tüm enerjini bunu yapmaya yönlendir.

Bu gezegende o kadar kısa bir süre kalıyoruz ki…Her şeyin genel bir şeması alındığında yaşamlarımız sonsuzluğun içinde bir nokta gibi.O halde bu yolculuktan keyif alacak bilgeliğe sahip olun ve yaşam sürecinizin tadını çıkarın.

Zihin kalene sinsice girip yerleşmiş zayıf düşüncelere karşı savaş. Sonunda onlar istenmediklerini anlayacak ve varlıkları hoş karşılanmayan konuklar gibi kaleyi terk edecektir.

Sahip olduklarımız şükran duymak yerine, sahip olmadiklarimiza odaklanmak insanoğlunun kolayca düştüğü bir tuzaktir

İşe yarayacaklarına inanmazsan, işe yaramazlar…

Zihnini umut sözcükleri ile doldurduğunda umut dolu olursun. Zihnini nezaket sözcükleri ile doldurursan, nazik olursun. Zihnini cesaret sözcükleri ile doldurursan, cesur olursun. Kelimeler güçlüdür.

“Öyle bir yaşam sür ki, öldüğünde sen sevinirken bütün dünya ağlasın.”

Evren cesur olanın yanındadır…

Son nefesinizi vermeden önce arkanızda bırakacağınız miras ne olacak?

Başarının kişinin hayatta ulaştığı yerle değil,başarmaya çalışırken üstesinden geldiği engellerle ölçüldüğünü öğrendim.(Booker T Washington)

“Yaşamınızda en çok görmek istediğiniz değişikliğin bizzat kendisi olun.”

Asla müziğin gücünü unutma. Her gün müzikle bir miktar zaman geçir. Bu işe giderken arabada yumuşak bir müzik dinlemek bile olabilir. Kendini üzgün veya yorgun hissettiğinde biraz müzik dinle. Bu, benim bildiğim en iyi motive edici eylemlerden biri…

Zihin mükemmel bir hizmetkar, ancak berbat bir efendidir.

Hayatını çekingen biri olarak yaşama dostum!!! Çık arenaya, eleştirileri unut, sana verilen günlerin armağanıyla özgürce ve büyük oyna. Hayat kısa, yıllar tıpkı sıcak kumsalda parmaklarının arasından akan kumlar gibi çabucak kayıp gidiyor. Sen parıldamak, yeteneklerini gün ışığına çıkarmak için yaratılmışsın. Hayatta bir tek başarısızlık vardır; o da denememektir… En büyük başarısızlık, en yüce oyunu oynamak istememek, seni ürküten yerlere doğru yürümemektir…”

Hiçbir hata yoktur, hiçbir rastlantı yoktur. Tüm olaylar ders alalım diye yollanmış lütuflardır.

Aklın evrenin en büyük harikasıdır ve bedenin seni afallatabilecek ustalıkları gerçekleştirme becerisine sahiptir.

Mutluluk doğru kararlarla gelir, doğru kararlar deneyimle ve deneyim de yanlış kararlar sonucunda gelir.

Cesaret sana, diğerlerinin başarısız olduğu yerde vazgeçmeme iradesini kazandırır.

Küçük zaferler büyük zaferlere yol açar. Büyük şeylere ulaşmak için küçük temeller atmalısın.

Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.

soru soran beş dakikalığına aptal durumuna düşebilir,sormayansa yaşamı boyunca aptaldır.”

Mutluluğun sırrı basittir. Gerçekten yapmayı sevdiğiniz şeyi bulun ve sonra tüm enerjinizi onu gerçekleştirmeye yöneltin. Bunu yaptığınızda yaşamınız zenginleşir ve tüm arzularınız kolayca ve fazlasıyla gerçekleşir.

Cesaret kendinle yarışmana olanak tanır. Cesaret istediğini yapabilmeni sağlar, çünkü bunun doğru olduğunu bilirsin. Cesaret sana, diğerlerinin başarısız olduğu yerde vazgeçmeme iradesini kazandırır. Sonuçta yaşamında ulaştığın cesaret düzeyi ulaştığın doyum düzeyini de belirler. Yaşamının tüm büyük mucizelerini gerçekleştirmene olanak sağlar. Ve kendilerini kontrol etmede usta olanlar büyük bir cesarete sahiptir.

Başka birinin hayelleri hakkında düşünerek geçirdiğin her saniyeyi kendinden çalmış olursun.

Hayatın anlamını unuttuğumuz bir çağda yaşıyoruz.

Mutlu olduğumuzdan dolayı gülmüyoruz… Güldüğümüzden dolayı mutlu oluyoruz.

Dizginlenmemiş bir coşku ile yaşamanın önemini hiçbir zaman unutma. Tüm canlı varlıklardaki özel güzellikleri görmeyi ihmal etme. Bugün ve şu an bize verilmiş bir hediyedir. Amaçlarına odaklanmaya devam et. Evren geri kalan her şeyi halledecektir.

“Başkalarını kazanmak için kendini kaybetme.”

Başarısızlık, deneme cesaretinden yoksun olmaktır, ne eksik ne fazla.

İki tavşan kovalayan kişi, hiçbirini yakalayamaz.

Kendinize güvenin. Tüm ömrünüz boyunca sürmekten haz duyacağınız bir yaşam biçimi yaratın. Olasılığın küçücük, gizli kıvılcımlarını körükleyip başarı alevlerine dönüştürerek kendi potansiyelinizi maksimum şekilde kullanın.

Zihnini sürekli anı yaşamaya yöneltirsen sınırsız enerjiye sahip olursun, saat kaçı gösterirse göstersin.

Yaşamınız bir sanat eseri olsun ve sizi takip edenlerin kalbinde yerini alacak bir miras bırakın.

Yaşam kalitenizi, düşüncelerinizin kalitesi belirler.

Benim için yaşam kısa süreli yanan bir mum değil,her an elimde tutmam gereken görkemli bir meşale.(Bernard Shaw)

“Seni bir şeylerden her alıkoyduklarında, onların ateşini körüklemiş oluyorsun. Ancak korkularını fethettiğinde yaşamı fethedersin.”

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ