Nouman Ali Khan Sözleri

Nouman Ali Khan Sözleri

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren dünya genelinde bahsedilen isimlerden birisidir. Nouman Ali Khan çevirileri youtube bir çok İslama yönelik kanalda paylaşılmaktadır. Temelde İngilizce olan bu videolara Türkçe  çeviri getirilir. Bu çeviriler bir çok genç tarafından ilgiyle izlenmektedir. Peki Nouman Ali Khan kim soruna gelecek olursak? Geçenlerde Türkiye gelmiş bir çok kişi tarafından ilgi görülerek karşılanmıştır. Kendi hayatını şefaf bir şekilde anlatarak size tavsiyeler sunan bu adam aynı zamanda tefsir yapmaktadır. Genelde animasyon tarzı olan bu tefsirlerle akılda kalıcı bir çok derse eşlik etme imkanına sahip olabilirsiniz. Kendisi bir psikolog bir aile babası. Derslerinde ise gençlere öğütler vermektedir. Bulunduğumuz zamanın sıkıntılarına değinen gençlerle ilgili önemli sorunlara işaret ederek dikkat edilecek bir çok konu üzerinde durmuştur. Aynı zamanda bir çok öğrenci yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir.

Kötü amelleri bırakın, iyi amellerimiz bile hatalarla dolu.

“Zor zamanlarınızda Allah’ın yardımını istiyorsanız çözümü basit: Farz namazlara sarılın; özellikle emniyet sağlayan sabah namazlarına.
Namazlarınıza gece namazını da ekleyin.
Eğer taktire şayan bir şekilde sonuca varmak istiyorsanız…
Bunu yaptığınızda sanmayın ki Allah size sadece yardım edecek.
Yardım edecek ve çok daha iyi bir duruma getirecek.”

Kız kardeşlerim, bir erkekle konuşmanız gerektiğinde sesinizi inceltip kıkırdamayın. Ciddi bir tonda konuşun! Çünkü eğer bir kadın ciddi olursa karşısındaki erkek de otomatik olarak ciddileşir!

Allah senin ruh haline müdahale eder. Sana tekrardan huzur verebilir. Endişe, korku, keder, öfke hangi duyguyu yaşamışsan, hangi duygu seni perişan ettiyse, Allah o yarayı senden tümüyle kaldırabilir.

Kur’an üzerinde daha ciddi bir şekilde çalışmak, seni alçak gönüllü olmaya iter, kibrini kırar. Her seferinde sana, hiçbir şey bilmediğini hatırlatır.

Allah senin ruh haline müdahale eder. Sana tekrardan huzur verebilir. Endişe, korku, keder, öfke, hangi duyguyu yaşamışsan, hangi duygu seni perişan ettiyse, Allah o yarayı senden tümüyle kaldırabilir.”

Allah ile konuşurken garip hissetmeyin. Asıl hiç kimsenin dinlemediğini sanmanız garip.

Zor bir sınavdan geçerken
Allah ‘ ın nerde olduğunu
Düşünmeye başlamışsanız
Hatırlayın ki öğretmenler
Sınav esnasında hep sessiz kalır …

Çirkin kelimeler kendilerini daha iyi kelimelerle ifade edebilecek zeka olgunluğuna ulaşamamış insanlar tarafından kullanılır.

Eğer Allah’a dua ederseniz, en karanlık en umutsuz durumda olsanız bile Allah sizi hidayete erdirecek bir yol bulacaktır.

Çocuklarımızı okul için kaldırıp, sabah namazı için kaldırmadığımız bir toplumda yaşıyoruz.

Kur’an bana ne öğretiyor biliyor musunuz? Kur’an bana inanılmaz derecede zengin bir adamın bir fiyasko (Firavun), evsiz bir adamınsa başarılı (İbrahim) olabileceğini öğretiyor. Bana başarının zenginlikle, başarısızlığın da fakirlikle hiç ilgisi olmadığını öğretiyor.

Çoğu insanın imanını mahveden şey, boş vakittir.

İblis kelimesi İblas kelimesinden gelir ki bu da umudunu kaybetmek demektir. Dolayısıyla umudunu kaybetmek Şeytan’ın bir karakteridir. Şeytan, inananların üzüntülü olmasını ister. Üzülmek, Şeytan’dan müminlere karşı yapılan düşmanca bir saldırıdır.

Allah sürekli yolda olmanı istiyor. Sürekli mesafe kat etmeni… Senden mükemmellik beklemiyor. Senden mükemmellik bekleyen yalnızca insanlardır.

Nefret dolu, kinci kimselere kızmamalıyız. Onlar adına üzülmeliyiz. Onlar bize zarar veremezler. Onlar Allah’ın dinine zarar veremezler. Yalnızca kendilerine zarar verirler.

Birazcık düşün… Birazcık… Allah kalpleri diriltebileceğini söylerken, bitkileri, mevsimi geldiğinde toprağı diriltebileceğini söylerken ne kastettiğini düşün.

Hayatın boyunca hata yaptıysan, hatta bugün namaza gelmeden önce bile hata yaptıysan, Cehenneme gideceğini düşünme. Gitmeyeceksin! Kim sana cehenneme gideceğini söyledi. Hala yaşıyorsun. Hala tövbe etme fırsatın var. Allah hala nefes alamana izin veriyor Bu demek oluyor ki, Allah hala kendine gelmeni istiyor.

Günümüzde neden namaz kıldığını bilmeyen bir nesil var. Kur’an okuyorlar fakat Kur’an’ın ne söylediğini anlamıyorlar. Bu yaşanıyor, çünkü biz onlara bu şeylerin önemini gerektiği gibi açıklayamadık. Kur’an’ın amacı yalnızca bir ne yapmamız gerektiğini söylemek değildir. Kur’an’ın amacı neden inanmamız gerektiğini farketmemizi sağlamaktır.

Tanıştığımız iyi insanlar da rızkımızın bir parçasıdır.

Allah’ın bir emriyle karşılaşınca “Allah’ım, benim bunu yapacak gücüm yok.” Şeklinde tepki veren insanlar var. Vermeniz gereken tepki, “Allah’ım, bana ihtiyacım olanı ver; böylece onu yapabileyim. Senin yardımınla, başarırım.” Olmalı.

“Sen kendin faniyken, dertlerin nasıl baki olabilir ki?”

Kur’an-ı Kerim ile daha çok haşır neşir olduğumda farkettim ki insanlar sertmiş,kitap değil.

Eğer erken yatmayı ve sonrasında da erken kalkmayı alışkanlık haline getirebilirsek, gerçekten sabah namazı vaktinde okunan Kur’an’ın hakkını verirsek, size garanti verebilirim… Kendi hayatımda bunu yaşadım. Bir kere bunu alışkanlık haline getirdiğinizde faydalarını görmeye hemen başlayacaksınız. Anında olmasa da gününüzün, modunuzun, başarabildikleriniz değiştiğini göreceksiniz.

Yüce Kur’an tıpkı yıldızların çölde seyahat edenlere yol gösterdiği gibi bizlere karanlıklarda yol gösteren muazzam bir hazinedir.

Bazı insanların böyle bir alışkanlığı var. Sürekli tavsiye, öneri, fetva isterler. Neden kendinize güvenmiyorsunuz?

Materyalizmin gerçek çözümü, Allah’ın kitabını anlamaktır. Kendiniz için Allah’ın kitabını anladıkça, artık maddecilik ile ilgilenmeyi bırakırsınız. Materyalizm sizi tatmin etmez, boş bırakır. Kur’an size daha önce hissetmediğiniz keyfi vermeye başlayacaktır.

Ümmetin en büyük görevi dünyaya İslam’ın güzelliğini göstermektir.

Allah Kuran’ı okyanusa benzetir. Okyanusa daldığınızda, ıslak olarak çıkarsınız, ama maruz kaldığınız, tecrübe ettiğiniz her şey sadece vücudunuza dokunan birkaç damladır. Daha da derine dalabilirsiniz ancak kocaman okyanustan sadece birkaç damlaya daha dokunabilirsiniz. Birisi için dalmak ve tüm okyanusu deneyimledim demek gülünçtür. Bunun gibi, her dalışta aynı damlaları tecrübe edeceğini düşünmek de öyle. Kuran ve okyanus arasındaki bu benzetme inanılmaz. Tüm hayatım boyunca Kuran’a dalacağım ama tecrübe edeceğim sadece birkaç damla olacak.

Allah sana kapılarını asla kapatmayacak, kapıları sonsuza kadar kapayacak olan sensin, Allah asla bunu yapmaz.

Allah kendisine öğretmen diyorsa kim öğrenci olmayı reddedebilir ki? 70 yaşında mısınız? 7 yaşında mısınız.? Hiç Fark etmez. Şimdi başlayın! Ey Allah’ım sen kendine öğretmen dedin; ben de Rahman’ın öğrencisi olmak istiyorum, deyin.

İnsanları kaç kez affetmelisin? Allah’ın seni affetmesini dilediğin kadar…

Öfkelerini Allah’a yöneltirler. ” Niçin Allah bunun olmasına izin verdi?” derler. Allah’la uzak bir ilişkiniz var, onun hakkında varsayımlarda bulunuyorsunuz. Biriyle sürekli konuşmuyorsanız yanlış anlamalar artar. Allah’la sürekli iletişimde olmadığımızda Allah’la ilgili tuhaf düşüncelere kapılırız.

Ümmetin ahlaki, psikolojik ve ruhsal olarak zayıflaması Kur’an ile bağlarının zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Sıra Kur’an’a gelince tembel olmayalım. Kur’an ile pasif bir ilişkimiz olmasına izin vermeyelim ki, bu sayede her namaz hayat bulsun. Namazın dışında da elimizden gelenin en iyisiyle onun dilini ve manasını anlamaya çalışalım. Söz veriyorum; Allah size kapılarını açacak.

Her başarı şu iki şeyin kombinsyonudur. Senin çaban ve Allah’ın yardımı.

Kötü amelleri bırakın, iyi amellerimiz bile hatalarla dolu.

Kur’an talebeleri, Kur’an ezberi yapmalı. Günde bir ayet ya da haftada bir sûre olabilir bu. Ama eğer bir şeyler ezberlemiyorsan, Kuran-ı Kerim talebesi olamazsın. Ben şahsen Kur’an ezberlemeye başlamadan önce hayatımda bir boşluk hissediyordum.

Bil ki;
Allah’ın çektiğin acı için bir amacı,
Yaşadığın sıkıntılar için bir sebebi,
Gösterdiğin iman için bir ödülü vardır.

Allah’ın kitabını okuyun gençler, Allah’ın kitabını okuyun. Gecelerinizi dünya politikaları hakkında tartışarak geçiriyorsunuz ama değişen bir şey olmuyor. Gece bir ya da iki sure ezberlemeye ne dersiniz? Gecenizi Allah’ın kitabını biraz daha okuyarak geçirmeye ne dersiniz? Dünya değişmese bile siz değişirsiniz. Vallahi siz değişince dünya da değişecektir. Siz değişmedikçe dünya değişmeyecektir,dünya asla değişmeyecektir.

Sabır sessiz kalarak içteki nefreti körüklemek değildir. Sabır duygularınızın kontrolünü kaybetmeden size rahatsızlık veren şeyi tartışmaktır.

Senin günahın Allah’ın rahmetinden daha büyük değil.

Karşı cinsle konuşurken aranda bir çizgi olmalı, gözünü dikip bakmamalısın, bakışlarını indirmelisin.

Allah diyor ki;
Sizden çok fazla birşey beklemiyorum.
En azından samimi bir şekilde biraz çaba harcayın. Siz çaba harcarsanız size garanti ediyorum, Allah size hiç karşılaşmadığınız kapılar açacak..

Sabrınızı sınayan insanlar birer nimettir. Onlar olmadan sabrı tecrübe edemezdiniz.

Şükretmek, sadece ‘Elhamdulillah’ demek değildir. Şükretmek, bir tavırdır. Bir yaşam tarzıdır. Bir düşünme şeklidir. Sürekli olarak müteşekkirsindir.

Temiz kalp Allah’ın emrine uymayan bir şey gördüğünde rahatsız olur.

Kapısını tıklatarak girmemiz gereken evlere tek bir tıkla giriyoruz artık.(Sosyal medya hakkında)

Sizin için hiçbir şey yapmayan insanlara olan davranışlarınız sizin asıl karakterinizdir.

Kız kardeşlerim, bir erkekle konuşmanız gerektiğinde sesinizi inceltip kıkırdamayın. Ciddi bir tonda konuşun! Çünkü eğer bir kadın ciddi olursa karşısındaki erkek de otomatik olarak ciddileşir!

Namazla kişiliğinizi geliştirin…

Birini affetmek sadece başkasına yapılan bir iyilik değil; aynı zamanda kendi gönlündeki yarayı da iyileştirmektir.

İzlediğin ve duyduğun şeylerin, gittiğin yerlerin karakterin üzerinde bir etkisi olmayacakmış gibi davranamazsın.
Olacak.

“İnen yağmur ölü toprağa hayat verir. İnen vahiy, ölü kalplere hayat verir.”

Hanımlar kocanıza iyi davranmak zorundasınız. Kocanız için süslenin. Dışarıda zaten yeterince şeytan ve fitne var. Ve siz beyler, hanımınızı övmelisiniz, ona iltifat etmelisiniz. Hanımınıza güzel şeyler söylemelisiniz Sadece şikayet edemezsiniz! Evde biraz çaba göstermek durumundasınız. Size söylüyorum, bugün ümmetin işi bu, aileyi onarmak.

Tanıştığımız iyi insanlar da rızkımızın bir parçasıdır.

Kur’an üzerinde daha ciddi bir şekilde çalışmak, seni alçak gönüllü olmaya iter, kibrini kırar. Her seferinde sana, hiçbir şey bilmediğini hatırlatır.

Kibre karşı size vereceğim son ipucu ise büyüklerinize karşı saygıdır. Sizi ne kadar aşağılasalar da… Ne kadar haksız olsalar da… Büyüklerimiz karakterimizin imtihanıdır. Bazen Allah sizi geçimsiz bir aile ile nimetlendirir. Bu Allah’ın size bir lütfudur. Zira başka türlü tevazuyu öğrenemezdiniz.

Allah seni potansiyelin dışındaki hiç bir şeyle sorumlu kılmadı. Kendini daha iyisi için zorla.

Eğer çocuğunuzun size bağırması için ortam hazırlarsanız, onun cehennemdeki çukurunu kazarsınız.

Allah ile konuşurken garip hissetmeyin. Asıl hiç kimsenin dinlemediğini sanmanız garip.

Eğer biz gerçekten “Elhamdulillah” kelimesinin şuurunda olan insanlar olsaydık, şikayet etmek için bir neden, enerji ya da vakit bulamazdık.

İnsan için ancak kendi çabalaması vardır. Eğer gerçekten iyi şeyler peşinde koşarsanız hayatınız bir anlam ifade eder. Hayatınız bir anlam ifade edince de bu sizi mutlu eder. Sadece ” Allah ” bizim çabalarımızı görür.

Nebevi hikmete göre temizlik durumum (elbiselerim, evim, dolabım, arabam, çantam, ofisim…) kalbimin durumu hakkında çok şey söyler.

İslam, eşin için temiz kalmanı ister. Ancak bu şekilde eşini gerçekten sevebilirsin.

Çirkin kelimeler kendilerini daha iyi kelimelerle ifade edebilecek zeka olgunluğuna ulaşamamış insanlar tarafından kullanılır.

– Allah seni Müslüman olmakla şereflendirdi! Öyleyse, sende O’nun (Dininin) hizmetine layık bir şeyler olmalı.

Çirkin kelimeler kendilerini daha iyi kelimelerle ifade edebilecek zeka olgunluğuna ulaşamamış insanlar tarafından kullanılır.

Çocuklarımızı okul için kaldırıp, sabah namazı için kaldırmadığımız bir toplumda yaşıyoruz.

Artık gençlerin şikayetleri bırakmasının zamanı geldi. Depresyonda olduklarını, nasıl idare edeceklerini bilmediklerini söylemeyi bırakmalılar artık. Sizler Allah’ın bu nesil için seçtiği insanlarsınız. Ve Allah; iman sancağını taşımaya en uygun insanları, en uygun nesiller için seçer. Allah’ın seçtiği insanlar sizlersiniz. Bahaneler arkasına saklanmayı bırakın.

Biz insanlar sonuca bakarız; Allah ise çabaya göre yargılar.

Ve Allah, bir çölde, hiçliğin ortasında, insanlığı eğitmeye başladı; seni de eğitmek isterse nerede olduğunun hiçbir önemi yok.

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ