Kozmosla İlgili Sözler

Kozmosla İlgili Sözler

Pozitif bilimler açısından kozmos çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada  uzayda yer kaplayan madde olan her varlığın evren için önemli bir yer vardır. Çünkü yaşam var olan enerjiden kaynaklar ve var olan her şey kozmosla ilgilidir. Yıllardan beri insanlar için en önemli olaylardan biri varlığını sorgulamasıdır. Sürekli olarak yaşadığımız bu hayatta yüzyıllardır hep aynı soruya cevap ararız. Neden varız ne için varız ya da ne yapmak için dünyaya geldik. Tüm bu sorulara cevap arayan felsefe sayesinde evrene dair bir çok sorgulama yapılmış insan ve yaşam ilişkisi irdelenmiştir. Büyük bir yere sahip olan kozmos bulunduğumuz çağa rağmen henüz tam olarak keşfedilememiştir. Binlerce galaksi ve yıldızın olduğu bilmediğimiz bir çok şeyin bulunduğu kozmosa dair merakımızı gidermek için sürekli araştırma içindeyiz.

«İnsanlar sara hastalığının nedenini tanrılara bağlıyor, çünkü ne olduğunu anlayamıyorlar. Fakat anlamadıkları her şeyin nedenini tanrıya bağlarlarsa tanrısal işlerin sonu gelmez.»

“Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor.”

“Yalnızca bir günlük bir yaşam için dünyaya geldiğimi biliyorum. Öleceğimi de biliyorum. Fakat yıldız kümelerinin sık sıralar halinde dairesel devinimlerini gönlümce izlediğim zamanlar, ayaklarımın artık yeryüzüne değmediğini hissediyorum ..”

Bilim, sadece bir bilgi topluluğundan daha fazlasıdır. Bir düşünme şeklidir, evreni şüphecilikle sorgulamanın bir yoludur.

Kozmos, bizim de parçaları olduğumuz büyük, canlı bir bedendir. Güneş, titreşimlerini damarlarımızda hissettiğimiz büyük bir kalptir. Ay, sürekli titrememize neden olan büyük bir sinir merkezidir. Satürn’ün veya Venüs’ün üzerimizde ne tip etkide bulunduğunu kim bilebilir? Ne olursa olsun bu yaşamsal bir güçtür ve sürekli dalgalar halinde yayılarak bizlere dokunur (…) Zodyakla arkadaşlık etmekten utanmamalıyız. Zodyak arkadaşlık etmeye değerdir.

Bilimin tek istediği, kullanılmış otomobil alırken ya da TV reklamlarından gördüğümüz ağrı kesicilerin kalitesini denerken gösterdiğimiz kuşkuculuğu diğer konularda da kullanmak.

Milyonerlerin değil, milyarderlerin astrologları vardır. Herkes bir milyoner olabilir ancak milyarder olmak için astroloğunuz olması gerekir.

Bilimi açıklamamak bana ahlaksızlık gibi geliyor, Aşık olunca bunu tüm dünyaya duyurmak istersiniz.

Yaşamın kontrol mekanizmaları çeşitli formlar ve nükleer düzenlemeler olarak, evrenin hareketlerine bağlantılı şekilde yapılandırılmışlardır.

Bugünü anlamak için geçmişi bilmeniz gerekir.

Doğum haritasında görülenler, kişilerin kendileri için bir şey yapmadıkça gerçeğe dönüşecek olan eğilimleridir.

Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya’da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

Astroloji bilgisi olmayan bir doktorun kendisini doktor olarak tanıtmaya hakkı yoktur.

İnanmak istemiyorum, bilmek istiyorum.

Zodyak burçları karmik motifler; gezegenler dokuma tezgahı; irade de dokumacıdır.

Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.

Göksel cisimler, dünyada olup biten her şeyin sebebidir.

Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.

Bir çocuk, göksel ışınların kendi bireysel karmasıyla matematiksel olarak uyumlu olduğu gün ve saatte doğar.

Eğer ki bize bazı şeylerin doğru olduğunu iddia edenlere otorite sahiplerinden şüphe duymamızı sağlayan şüpheci sorular sorma becerisinde değilsek, bu durumda önümüze gelen ilk şarlatan politikacı veya dindara kanmaya açık oluruz.

Adım attığın her yer küçük bir parça gibi gelebilir, bütünde ise sonsuz bir bilgidir.

Eğer şempanzelerin bilinçleri varsa, eğer onlar soyutlamalar yapabiliyorlarsa, bugüne kadar “insan hakları” olarak tanımlanmış şeylere de sahip olamazlar mı? Onu öldürmenin cinayet sayılması için, şempanzenin ne kadar zeki olması gerekir? Misyonerlerin onu dine davet etmeye layık görmeleri için başka ne gibi nitelikler göstermesi istenmektedir?

“Hayatta kalabilen en güçlü olan tür değildir, en zeki olandır. Değişime en çok adapte olabilendir.”

Tarihin en acı derslerinden biri şudur: Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü.

Hayat, bisiklete binmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık.

Eğer bir başka gezegeni Dünya’ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya’yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.

Hakkında söylenen bir söz: Carl, herkesin bilimsel bir eğitim görmesi ihtiyacının farkındaydı. Herkesin bilim adamı olmasını beklediğinden değil ama en azından belli bir dereceye kadar gerçek dünyanın nasıl işlediğini bilmesi gerektiğini hissettiğinden. Ona daha fazla katılamazdım.

Başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir

Soluk Mavi Nokta, Dünyanın Voyager 1 sondası tarafından rekor uzaklıktan çekilen bir fotoğrafı. Fotoğraf, dünyayı uzayın sonsuzluğu içinde tek başına gösterir.

Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.

Böbürlenmelerimiz, kendimize atfettiğimiz önem, evrende ayrıcalıklı bir konumumuz olduğu hakkındaki hezeyanımız, hepsi bu soluk ışık noktası tarafından yıkılıyor. Gezegenimiz, onu saran uzayın karanlığı içinde yalnız bir toz zerresi. Bu muazzam boşluk içindeki kaybolmuşluğumuzda, bizi bizden kurtarmak için yardım etmeye gelecek kimse yok.

Bazen, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği insanlar, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği şeyleri yapabilen kişilerdir.

Dünya, üzerinde hayat barındırdığını bildiğimiz tek gezegen. En azından yakın gelecekte, gidebileceğimiz başka yer yok. Ziyaret edebiliriz, ama henüz yerleşemeyiz. Beğenin veya beğenmeyin, şu anda Dünya sığınabileceğimiz tek yer.

İnsanlar konusunda daha az, fikirler konusunda daha çok meraklı olun.

Gökbilimin mütevazılaştırıcı ve kişilik kazandıran bir deneyim olduğu söylenir. Belki de insanın kibrinin ne kadar aptalca olduğunu bundan daha iyi gösteren bir fotoğraf yoktur. Bence, birbirimize daha iyi davranma sorumluluğumuzu vurguluyor, ve bu mavi noktaya, biricik yuvamıza.

Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır.

Nasıl düşüneceğini bilmek, sadece ne düşüneceğini bilenlerin çok daha ötesinde olmanı sağlayacaktır. –

Hayvanla gerçek insan arasındaki kayıp halka muhtemelen biziz.

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ