Kadir Gecesi Önemi ve Duası

Kadir Gecesi Önemi ve Duası

kadir-gecesi-duasi-3

 

Kadir Gecesi Önemi ve Duası :

 

“Bin aydan daha hayırlı“ olan Kadir Gecesi, bu yıl 13 Temmuz Pazartesi ‘yi 14 Temmuz Salı’ya bağlayan gece idrak edilecek. Aslında Ramazan Ayı’nın son 10 gününün içerisinde gizlendiğine inanılan Kadir Gecesi, bu yıl Ramazan ayının 26. gecesi olan 13 Temmuz Pazartesi gecesine denk geliyor.

Kadir Gecesi’nin önemi nedir?

İslam dininde Kur“an–ı Kerim“in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, “sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak kabul ediliyor. Kur“an–ı Kerim“de “Kadir Suresi”nde bu gece şöyle anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur“an“ı) Kadir Gecesi“nde indirdik. Kadir Gecesi“nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab“lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

PEYGAMBER EFENDİMİZİN KADİR GECESİ DUASI

Kadir gecesinde Allah rızası namaz kılmak, Kur“an okuyarak duayla ibadet etmek öneriliyor. Peki hangi duayı okumalı?

Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlullah (sas)“e:
“– Ey Allah“ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?“ diye sordum.
Rasûlullah“ın yanıtı:
“– Allahümme inneke afüvvün tühıbbü“l–afve fa“fu annî

[reklam2]

KADİR GECESİ DUASI TÜRKÇE MEALİ :
–(Allah“ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet.“

KADİR GECESİ HADİSLERİ

Allah Resulü (sas) bu geceyle ilgili olarak bizlere şunları söyler: “Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir Gecesi“nde kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.“ buyurur. Demek ki, bu geceyi değerlendirmenin birinci şartı kalkmak, yani gafletle geçirmemektir. Allah Resulü (sas) namaz kılmış, Kur“an okumuş, dua ve tefekkürde bulunmuştur. Yine Allah Resulü (sas): “Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan ondan nasibini almıştır.“ buyurur.

Bir ayet – O geceyi bilir misiniz?
Biz onu (Kur“an“ı) Kadir Gecesi“nde indirdik. Kadir Gecesi“nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb“lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar. (Kadir, 1/5)

Bir hadis – Bir ömre bedel gece
Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)“e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (aleyhisselâtu vesselâm), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab–ı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi“ni vermiştir. Muvatta, İ“tikaf 15, (1, 321).

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ