Friedrich Nietzsche Sözleri

Friedrich Nietzsche Sözleri

Friedrich Nietzsche Sözleri

Mutlaka bir yerden bir sözüne rast geleceğiniz kadar popüler bir baba adamdır kendisi. Felsefe de Böyle Buyurdu Zerdüşt eseri ile dikkat çekecek bir yere sahiptir. Eleştire içerikli bolca yazısı vardır. Adamımız felsefeci doğal olarak da sözlerinde ciddi ironi, tez ve ince elenmiş cümleler bulabilirsiniz. Friedrich Nietzsche sözleri daha çok modern kültüre ya da din ahlak gibi olguların üzerinde takındığı eleştiri durumları ile doludur. Eserinde ele aldığı bu yönleri ile felsefe dünyasında önemli bir koltuğa oturarak bir çok insanın ilgi odağı olmuştur. Friedrich Nietzsche sözleri tamamen sömürücülüğe karşıdır. İstismardan hoşlanmaz ve başına buyruk bir yönünde vardır. Bu yüzden onun dikkat çeken bu yönü ile her şeyin sorgulanmasından geçer. Kariyerin başlangıcı ise Roma ve Yunan metin eleştirileri ile başlamış bu sayede karakteri üzerinde de bir çizgi oluşmuştur. Friedrich Nietzsche sözlerinde kendinize topluma ya da belli durumlara ait bakış açılarını görerek farkındalık sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda yazılarını paylaşarak başka kişilerinde farkındalık sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden hem bize destek olmak hem de sözleri sevdiklerinize paylaşarak başka kişilerinde düşüncelerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Seni övdükleri sürece, kendi yolunda gittiğini sanma sakın; başkasının yolunda gidiyorsun

Aşk ve nefret kör değillerdir; ama kendileriyle birlikte taşıdıkları ateş yüzünden kör olmuşlardır.

İnsan sıkı tutmalı yüreğini; çünkü gitmesine izin verirse, çok geçmeden aklı da gider peşinden.

Varacağım ereğime, ben kendi yolumu yürüyorum; duraklayanların ve geride kalanların üzerinden atlayacağım. Benim ilerleyişim, onların batışı olsun böylece!

Eylem ve vicdan genellikle uyuşamazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.

İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.

Kadınların hep derin olduğu düşünülür – neden ? Çünkü kimse onların derinine inemez. Kadınlar sığ bile değildirler.

Ah! En yüksek umutlarını kaybeden soylular tanıdım ben. Şimdi kara çalmaktalar tüm yüksek umutlarına. Artık küstahça yaşıyorlar, anlık hazlar içinde ve ertesi güne dair hedefleri yok neredeyse… “Ruh, şehvettir!” böyle derlerdi. Bu sırada kırıldı ruhların kanatları; şimdi yerlerde sürünüyor ruhları ve kirletiyor kemirdiği her şeyi… Bir zamanlar kahraman olmayı düşünüyorlardı. Şehvet düşkünüler şimdi. Kahraman, artık onlar için bir kasvet ve dehşet! Fakat sevgim ve umudumla sana yemin ederim: terk edip gitme ruhundaki kahramanı! Kutlu tut en yüksek umutları!

Bir konu hakkında hazırlıksız sorguya çekildiğimizde, aklımıza gelen ilk düşünce çoğu zaman bizim kendi düşüncemiz değildir; ama bizim sınıfımıza, konumumuza ve soyumuza ait olan sıradan bir düşüncedir sadece. Öz düşünceler pek ender olarak su yüzüne çıkarlar.

Açıklanmamış karanlık bir konu apaçık bir konudan daha önemli sanılır.

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ