Cesaret Veren Mesajları

Cesaret Veren Mesajları

Herkesi korktuğu kendini kenara çektiği bir zaman vardır. Önemli bir mülakattan geçmeniz gerekirken aşırı kaygı yaşar ve bu durumla ilgili sıkıntılar yaşarsınız. Ya da yarın girmeniz gereken çok önemli bir Ösym sınavı vardır. Hiç olmadı evleneceğiniz zaman dilimi çok yaklaştığı için karnınız sürekli ağrıyor olabilir. Bunlar hayatın içinde var olan durumlardır. Sizi sıkan kaygı veren ne varsa üstesinden gelmek için elinden geleni yapmalısınız. Sadece sizin için değil etrafınızdaki bir çok insanın bu gibi durumlarda kaygılanması mümkündür. Bu zamanlarda işte tamda insanların yüreğine su serpecek sözler lazımdır. Bulunduğu durumdan korkan ya da kaygı yaşayan insanlara cesaret verecek kelimeler gerekir. Bu yüzden sıkıntısı olan insanlarla bu gibi durumları paylaşmak onları teskin etmek ve rahat hissettirmek oldukça önemlidir.

“Adam olmak başka bir şey ama,” dedim yavaşça. “Bunu hayal bile edemezsin. Bu şans ister, cesaret, istek ister. Her şeyden önce de cesaret. Sanki başka hiç kimse yokmuş gibi yalnız kalabilme ve yalnızca işini düşünebilme cesareti. İnsanlar senin yaptıklarıı önemsemese de korkmamak gerekir. Bunun için yıllarını verebilmek, hatta ölebilmek gereklidir. Öldükten sonra, şansın varsa adam olursun, adın anılır.”

”Cahiller cesur olurlar (Hz. Muhammed)

Dumbledore, gülümseyerek, “Türlü türlü cesaret vardır,” dedi. “Düşmanlarımıza karşı koymak yürek ister, ama dostlarımıza karşı koymak da yürek ister.”

”Cesaret on kısımdır, biri korkmamak, dokuzu dikkat ve ihtiyattır.” (Hz. Ali)

“Platon’a göre insan bedeni üç kısımdan oluşmuştur: kafa, göğüs ve karnın altı. Bunların her biri ruhsal bir yetiye karşılık gelir. Akıl kafaya, irade göğüse, haz ve arzu ise karnın altına aittir. Ayrıca bu yetilere denk düşen birer ideal ya da erdem söz konusudur. Akıl bilgelik peşinde koşmalı, irade cesaret göstermeli ve arzu da gemlenmelidir ki, insan ölçülü olabilsin. Ancak bu üç kısım birlikte işliyorsa uyumlu ya da düzgün bir insan ortaya çıkabilir.”

”Cesaret insanı zafere kararsızlık tehlikeye, korkaklık da ölüme götürür.” (Yavuz Sultan Selim)

Cesaret olmadan zekâ, hiçbir işe yaramaz; zekâ olmadan cesaret ise aptallıktır!

”Cesareti olmayanın asaleti olmaz, çünkü cesaretin bittiği yerde esaret başlar.” (Atakan Korkmaz)

Bu masalı yürütecek miyiz Olric? Evet efendimiz. Dünyada bir tane kahraman bulunmalı. Tek başına yaşayanlara cesaret vermek için.

”Hiçbir şey, insanoğlunun cesareti kadar güzel olamaz.” (Ahmet Hamdi Tanpınar)

“…şu dört erdeme uyarak yaşayabiliriz: cesaret, zarafet, sevgi ve dostluk.”

”İnsanın hayatı cesaretiyle orantılıdır; Cesaretine göre küçülür ya da büyür.” (Atakan Korkmaz)

Icinize sonsuz cesaret dolduran, gerçek düşmandır.

”Cesaret hayatı hiçe sayar vicdanı değil.” (Schıller)

İnsan, dine bağımlı olmadan yaşamak üzerine yaratılmıştır, ama âhlak yasası sonsuz ve mutlaktır. Günümüzde ahlaka saldırmaya kim cesaret edebilir?

”Doğru olanı görüp yapmamak cesaretsizliktir.” (Confucius)

Kimseye söylemeye bile cesaret edemediği şeyi o artık hissediyordu! Sevgili “askerinin” yavaş yavaş nasıl tükendiğini,sessiz bir hüzün içinde yok olusa doğru nasıl gittiğini görüyordu. Bunun sonunun ne olacağını çok iyi biliyordu. Artık fazla zamanlarının kalmadığını da. Bir yandan da mirildaniyordu: -zavallı küçük arkadaşım, benim biricik arkadaşım! Benim biricik yüzbaşım!

”Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.” (Napolyon Bonapart)

Cesaret neticeleri bilinmeden girişilmiş gözü karalık değil, korkaklık da değil, bilgi sahibi olarak yani neticeleri göğüslenerek girişilen şeydir. Burada hem Aristoteles’in “hadler” denilen erdem kategorisini ilk örneğini görürüz. Hem de faziletlerin birbirlerinden ayrı olamayacağını, bir adamın bir tek gerçek fazilete sahip olabilmesi için diğer faziletlere de sahip olması gerektiği söylenir. Yani faziletlerin birliğinden bahsedilir.

”Cesaret de aşk gibidir ikisi de umutla beslenmek ister.” (Napoleon Bonaparte)

Bu ani yakınlık hoşuma gitmedi, hatta beni dehşete düşürdü, yüreğimin ta derinine kadar ürperdim. Fakat ona bir şey yasaklamaya cesaret edemedim; çünkü onu uzaklaştırdığımda gene boşluğa düşecekti.

”Hiçbir şeye cesaret etmeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin.” (Friedrich Schiller)

Büyümek korkutucudur.Hayat korkuyu toy bir cesaretle kaplar. Çocukların hepsinin kabuğunda cesaret var, çekirdeklerinde korku.

”Gerçek cesaret, şahit istemez (Baroccıo)

Bir sessizlik oldu, besbelli iradesi dışındaydı, verilmesi zor bir kararın sessizliğiydi, uzun ve gittikçe uzayan , benim de bir şey söyleyerek bozmaya cesaret edemediğim bir sessizlikti bu; çünkü burada güçlü bir iradenin güçlü bir dirençle karşılaştığını hissediyordum.

”Cesaret korkuya direnmek ve korkuyu alt etmektir, korkusuzluk değildir.”

Sana kimsenin okumaya cesaret edemediği bir şiire rastladığımı anlatmaya çalışıyorum. Anlayabiliyor musun?

”Yalan zeka işidir, dürüstlük cesaret, Eğer zekan yetmiyorsa yalan söyleme, Cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene.” (Vıctor Hugo)

Angela Vicario,aşk yoksunluğunun sakıncasını şöyle bir dokundurmaya cesaretedebildiyse de,annesi tek bir sözle onu susturmuştu.’Aşk da öğrenilir.’

”Cesaretli bir adam tek başına çoğunluktur.” (Andrew Jackson)

Tanrı’dan tek dileğim,kendimi öldürmem için bana cesaret vermesiydi.

”Cesaretin en büyük denemesi, mağlubiyeti üzülmeden kabul etmektir.” (Robert G. Ingersol)

Hayır kampanyasının kazanabileceği konusunda iyimser değilim. İdeolojik olarak zehirlenmiş, korku içindeki bu ülkenin, ‘Evet’ karşısında oy kullanmaya cesaretedebileceğine inanmıyorum.

”Cesaretin ölçüsü ölmek değil, yaşamaktır.” (Vittorio Alfieri)

” Cesaret korkusuzluk değildir,korkuya rağmen hareket etmektir.”

”Cesaret hiç korkmamak değil, korkuya rağmen bir şeyler yapabilmektir.” (Napoleon Bonaparte)

Kendi olmaya cesaret etmek aslında bir bireyi, şunu veya bunu değil, Tanrı karşısında çabasının ve sorumluluğunun devasalığı içinde yalnız bir bireyi kavramaya cesaret etmek demektir:

”Tehlikeden kaçamayan onun karşısında cesaretle durmayı bilmelidir.” (La Fontaine)

“Dünya çok değişti. Artık dürüst olmak cesaret gerektiriyor.”

”Sadece cesareti olan yaşar.” (Voltaire)

Başarısızlığa uğrayan ya da çökmekte olan her şeye neden sempati duyduğumu bilmiyorum. Sempatimin ardında, açıkça ortaya çıkmaya cesaret edemeyen başarısızlığıma duyduğum örtük sevgi var muhtemelen.

”Cesaret kuvvetle birleşince büsbütün artar.” (Aristoteles)

Oysa, şimdi, özgür düşünceli kişilerin cesaret dolu imanları ve bilimsel analizleriyle, cenneti yağmalamanın tam zamanıdır.

”Yapabildiğiniz veya düşünebildiğiniz her neyse başlayın. Cesaretin dehası, kudreti ve büyüsü vardır.” (Wolfgang Van Goethe)

Çoğu insan iç dünyalarının derinliklerine bakmaya cesaret edemez çünkü orada bulacaklarından korkuyordur.

”Cesurlar bir kere ölür, korkaklar bin kere.” (Hint Atasözü)

“Oturdu yerine, temeli çürümüş bir yapı gibi çöktü demek daha doğru olur. Kötücül öfkesinden toz ve moloz bulutlan yükseldi. Ona bakmaya cesaretedemediler -ne Gino, ne Carlotta, ne de diğer kızları- yüzlerini çevirip gözlerini ondan kaçırdılar. Giovanni dışında hepsi. O gözlerini karısının üzerinden ayırmadı. Çenesi biraz öne doğru çıkmıştı Donna Martino’ya yukarıdan bakarken, ama yüzünde en ufak bir duygu ifadesi yoktu.”

”Cesaretle dolu bir insan inançla dolu bir insandır.” (M. T. Cicero)

Karşısındakinden cesaret almadan gerçekten âşık olabilecek kadar pişkinlik gösterebilen azdır.

”Cesarete insani niteliklerin ilki gözüyle bakılması yerindedir; çünkü bütün öteki nitelikler onun sayesinde ortaya çıkar.” (Winston Churchill)

Aşk denilen şey tüm dünya dillerindeki en kirletilmiş, en çok kötüye kullanılmış ve anlamı en çok değiştirilmiş kelimeydi…
Aşkı, alelade bir bedeni sahiplenmek sanıyordu artık insanlar, ruhu başka bir ruha akıtmak hiçbirisi için cesaret edilebilecek bir şey değildi. Tüm hayatını bir insanı mutlu etmeye adamak, kalkışılacak işlerden değildi! Herkes, eline geçirdiği bir bedeni sahiplenip, aşk diyordu bu barbarlığa!

”Hayat aşkı, aşk da cesurları sever.” (Atakan Korkmaz)

“Açıklık ve doğallık, hastanenin iki önemli ayrıcalığıydı ve herkes bu ayrıcalıkları son kertesine değin kullanıyordu. Gizliden gizliye düşünmenin dışında, kendilerini hiçbir zaman ayrıksı ya da tuhaf olarak nitelemeye cesaret edemeyen kişilere göre özgürlük; çılgın, kaçık, çatlak, daha ciddi boyutlarda da deli, anormal, dengesiz ve aklını oynatmış biri olma özgürlüğüydü.”

”Cesaret, neyden kormamanız gerektiğini bilmektir.” (Plato)

Hayatta asla garantiler yoktur.Çabalayan,hayal eden ve inananların ,açık yüreklilikle yaşayan ve sevmeye cesaret edenlerin mutluluğu bulacağı ise neredeyse kesindir.

”Cesareti olmayan insan, keskin kenarı olmayan bıçağa benzer.” (Benjamin Franklin)

Evet, Dorian, bana daima düşkün olacaksın. İşlemeye cesaret edemediğin tüm günahları temsil ediyorum ben.

”Cesur olmak için cesurmuş gibi hareket etmek, bütün irademizi bu amaca göre kullanmak gerekir.” (William James)

Felaketlerin en büyüğüne uğrayan, yani sevdiği birinin ölümünü gören insanın karşısında iki seçenek vardır: Ya kendisi de hemen ölecek ya da felakete katlanıp yaşamaya karar verecektir. Birinci seçenek ikincisinden çok daha kolaydır. Çünkü kendini öldürmek için anlık bir cesaret yeter. Oysa bir felaketle birlikte ömür boyu yaşamayı göze alabilmek için gerçekten yiğit olmak gerekir.

”Hayatya cesaretle yaşadığınız bir macera ya da hiçbir şeydir.” (Helen Keller)

”Bilmeye cesaret et düsturuyla yola çıkıldı ve işte yolun sonuna gelindiğinde karşılaşılan slogan :”Gününü gün etve sömür sömürebildiğin kadar!”Oysa dünya kuruldu kurulalı insanın temel şiarı ve en büyük ödevi”Ermeye cesaret et!”idi.(SUNUŞ-Ahmet Aydoğan)

”Cahilseniz üzülmeyin, cehaletinizi cesaretle takviye ederseniz, erişemeyeceğiniz başarı yoktur.” (Mark Twain)

Cesaret, hem bir soru, hem de bir muammadır. Yalın haliyle bir mânâ taşımaz. Cesurca bir davranış, ancak metanet, ihtimam, basiret gibi dayanaklar sayesinde gerçekleşebilir.

”Cesaret, bütün zorluklar ile her durumda savaşmaktır, hatta olmayanı oldurmaya çalışmaktır.” (Clemenceau)

Ölmeyecekmiş gibi yaşamak,hiç kabre girmeyecekmiş gibi davranmak,ne büyük bir cesaret!

”Cesaret, tehlike karşısında akıl ve zekanın kullanılmasıdır.” (Eflatun)

“Hiç kimse kendisi olmaya cesaret edemiyor ve herkes beraberlik adı altında gizleniyor.”

”Aşkın en acımasız yanı; Ağzından çıkmaya cesareti olmayan sözlerin, yürekte fırtınalar koparmasıdır.” (Louis Aragon)

Fakat bu avda cesaretlendirilmek bana cesaret vermiyor. Aksine, adım atamaz hale geliyorum.Birdenbire her şey yalana dönüşüyor ve avlar, avcıyı boğuyor. İşte böyle bir tehlikeli bir yoldayım Milena.

”Bazıları kaçmaktan korktukları için cesur olduğunu düşünülür(Thomas Fuller)

Elif Şafak “Defol başımdan sersem tavuk!” bile dese Berkay’a cesaret verebilirdi.

”Bütün zaferler başlamaya cesaret etmekle gelir.” (Eugene Ware)

Soluğu polislerin yanında alıp “Bugün sizin yerinize de vurulmaya geldik,” diyen, hemen orada yolunun kesiştiği, hiç tanımadığı insanlarla gitgide yükselen bir cesaret, duygu seli içerisinde bağıra bağıra İstiklal Marşı söyleyen Ebubekir. Küstah bakışlarla uzaktan Ebubekir’i izleyen Kadir.

”Cesur adamın inancı da vardır.” (Cıcero)

Ölmeyi düşünen ben, ölüm beni almaya geldiğinde onunla yüzleşmeye cesaretedememiştim.

”Doğru olan her şeyi gördüğü halde yapmamak cesaretsizliktir.” (Konfüçyüs)

”İnsanlar kendilerinden korkuyorlar bugünlerde. En önemli vazifelerini, kendilerine borçlu oldukları vazifeleri unuttular. Elbette, onlar hayırseverdirler. Aç olanları doyurur, dilencileri giydirirler. Ancak kendi ruhları aç ve çıplak kalır. Cesaret bizim türümüzden silindi gitti. Belki de hiçbir zaman ona sahip olamadık. Ahlakın temeli olan toplum korkusu ile dinin temeli olan Tanrı korkusu, bizi yöneten iki şeydir.”.

”Bütün hayallerimiz gerçek olabilir, eğer onları ikna edecek cesaretimiz varsa.” (Walt Dısney)

İnsan en akıllıca olanı değil,ruhuna cesaret veren ve onu umutlandıran düşünceyi tercih ederdi.

”Uzaktan cesur olmak kolaydır.” (Aesop)

Ayağa kalk ve koş duran kazanamıyor.

”Eğer sorsanız: ‘Sessizlik nedir?’ Cevap veririz: O Büyük Ruh’ un sesidir. Yine sorsanız: ‘Sessizliğin meyveleri nelerdir?’ Cevap veririz: ‘Kendi kendini kontrol, gerçek cesaret demek olan metanet, sabır, vakar ve saygı.” (Kızılderili Atasözleri)

Vazgeçtiğin an her şey bitiyor. Bu yüzde

”Canımı yakacak kadar cesareti olanın, sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı.” (Ahmet Hakan)

Durmadan çabalarsan sonunda ödülünü alırsın.

”Hiçbir şey yapmamaya cesaretimiz olmasaydı, hayat nasıl olurdu?” (Vincent Van Gogh)

Pes etme, direnmeye devam et ve umutlu ol. O zaman her şey güzelliğe kavuşur.

”Dünyada fiziksel cesaretin bu kadar yaygın olmasına karşın ruhun cesaretinin o kadar az olması ne kadar şaşırtıcıdır.” (Mark Twain)

Korku, kaygı bunlar var olması gereken duygular. Bunlardan korkma ve çaba göster. Sonunda hepsiyle başa çıkabilirsin.

”Cesaret sevgi gibidir. Gelişmesi için umut gereklidir.” (Napoleon)

Çabaların sonucu elbet nihayete varır.

Bir memlekette namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette hiçbir olumlu iş yapılamaz.” (İsmet İnönü)

Aslan Ceylan’ı yiyebilmesi için hızlı koşması gerekir. Bir adayın başarılı olması içinse çaba harcaması.

”Cesaret en önemli erdemdir, çünkü diğer erdemlerin ortaya çıkmasını sağlar.” (Winston Churchill)

Başarı beklemediğin zamanda gelmez çalışıp evet seni hak ettiğim dediğinde gelir.

”Cesaret, bütün zorluklar ile her durumda savaşmaktır ki hatta olmayanı, oldurmaya çalışmaktır.” (Clemaceau)

Ayakların kopsa bile koşmalısın. Kolların çatlasa bile hareket etmelisin. Çünkü bitiş çizgisini görmenin yolu bu.

”Cesaret, korkudan ölmektir. Ama yine de devam etmektir.” (John Wayne)

Bazen kırılır ve korkarsın. Hiçbir şeye dair  bir umudun yoktur. Fakat hala nefes alıyorsan umudun olmalı.

”Cesaret sadece korktuğunuzu sizin bilmenizdir.” (Franklin Jones)

Kalbinin bir yerlerinde oyun bitti sanabilirsin ama her zaman dönecek bir el daha vardır.

”İnsanların başaramadıkları şeylerin yarısının sebebi, başlama cesaretini gösterememeleridir.” (James Northcote)

Kendine inanarak yola çıkmalısın. Güvenin ve inancın olmadığı bir yolda tökezler ve yolunu kaybedersin.

Sponsor Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ